Війна на Донбасі - війна проти середовища

Війна Росії проти України, що почалася з анексією Криму та бойовими діями на Донбасі навесні 2014 року, загострила проблему екологічної безпеки Європи. Багато підприємств важкої та гірничої індустрій були закриті на окупованих територіях, адже після їх «націоналізації» самопроголошеними республіками вони випали зі світової та української економіки у тіньову сферу. Крім економічної шкоди та підвищення безробіття, це погіршило стан довкілля. Підняття рівня підземних вод внаслідок зупинки шахт загрожує великими екологічними катастрофами з наслідками далеко за межі регіону. Екологічна загроза стала спільною для окупованих і контрольованих урядом територій, що спонукало міжнародних експертів закликати до переговорів і природозахисних дій.



Руїни Азовсталі, травень 2022. Фото: Дмитро Козацький // Міський медіаархів Центру міської історії



Повномасштабне вторгнення Росії у лютому 2022 року поклало край безуспішним переговорам. Здається, розуміння витоків цієї війни стало більш проникливим: завдяки експорту нафти і газу Росія змогла накопичити величезні військові бюджети, обходити міжнародні санкції та готувати нову агресію. З іншого боку, парадоксальним чином, нові санкції проти Росії та спроби відмовитися від її енергоносіїв спонукали країни Європи повернутися до вугілля, а подекуди дров, що відстрочує плани переходу на зелену економіку.

Бойові дії наносять шкоду середовищу у багато способів. І це не тільки масові пожежі на нафтобазах, складах боєприпасів, теплоелектроцентралях, а і загроза вибухів на АЕС та застосування ядерної зброї. Війна – це ще і продукування величезної кількості сміття – від знищеної техніки до руїн будинків. Це також шкода для ґрунтів. Вони не тільки забруднені хімічними речовинами від вибухів боєприпасів, але також і токсинами від величезної кількості тіл загиблих російських вояків, які не забирає російська сторона.

Фотографування екологічних наслідків набуло особливого значення під час війни. Воно є частиною опору, фото-викриттям ворога, якого українська сторона звинувачує в екоциді. Це інструмент впливу на міжнародних партнерів, які мали б посилити тиск на Росію, адже екологічні катастрофи не мають державних кордонів і можуть загрожувати цілому світу.



Дельфіни масово гинуть в Азовському і Чорному морях внаслідок воєнних дій. На фото - Севастопольський військовий дельфінарій. Фото: Дмитро Саган / Міський медіаархів Центру міської історії.



Далі