Інженери підкорюють природу

Фотографії будівництва 133-кілометрового каналу Сіверський Донець — Донбас, спорудженого протягом 1955–1958 рр., випромінюють технологічний оптимізм щодо освоєння кліматично несприятливих регіонів Радянської України. «Пустий» простір символізує потенційну цінність землі як ресурсу, а машини репрезентують технологічне раціоналізоване майбутнє. Технократичне суспільство не пристосовується, а створює для себе оптимальні умови. Навіть ціною незворотних змін довкілля цілого регіону.



Проведення геодезичних робіт в балці Широкій Горлівського району Сталінської області на будівництві каналу Сіверський Донець — Донбас. 22 серпня 1954 р. Джерело: ЦДКФФА



Сюжети, пов’язані з іригаційними проектами, займають важливе місце в світовій історії. Радянські журналісти також широко використовували образи гідротехнологічних споруд: гребель, що приборкують природну міць річок, або каналів, що перетворюють пустелі на сільськогосподарські угіддя або електростанції. Такі зображення ставали частиною загального образу радянської влади, побудованої на потужній важкій індустрії, та такої, що турбується про покращення добробуту радянського народу.



Облицювання укосів і дна русла каналу. Зліва направо: бригадир монтажників В. І. Коняхін, конструктор проектної контори Б. А. Нікіфоров і начальник управління механізації «Донбасканалбуд» І. Л. Вольний, Сталінська область. 26 вересня 1958 р. Джерело: ЦДКФФА



На передньому плані фото, що зображує процес облицювання відкосів каналу, бригадир монтажників Коняхін, ніби військовий стратег, пояснює колегам плани завоювання степу. Група фахівців представлена професійним менеджером, інженером-конструктором, та інженером-механіком. Підкорення природи розглядалось як технічне завдання і цілком природньо, що для його вирішення були мобілізовані інженери.

Для радянського глядача образ механізованого риття каналу міг мати додатковий смисл. У сталінські часи риття каналів здійснювалось силами ув’язнених ГУЛАГУ. Натомість на цьому фото примусова ручна праця змінена на механізовану, що також могло бути символом нового політичного курсу країни.



Далі